הפכים

תמיד שמענו שיש שני צדדים למטבע בכל מיני סיטואציות בחיים , אם זה בריבים בעיקר , אם זה בדילמות , אם זה בהחלטות הרות גורל , (תמיד אמרו לנו כמו שהרב מיכאל לייטמן אומר) אומרים תבדקו את שני הצדדים בכל החלטה , את החיוב לעומת השלילה , למה?

למה אי אפשר לקבוע החלטה או פעולה או כל דבר רק על פי צד אחד? מה הבעייה ?

אז זהו שבלי לדעת את שני הצדדים אין אנו יכולים לקבל החלטה מושכלת, נכונה כי צריכים לשקול את כל האופציות אף על פי שלפעמים החיובי עולה על השלילי ולהפך.

אותו הדבר אנחנו רואים בחיים היום יומיים שלנו , שאנחנו (אומרים) מרגישים מ…זה מתוק , איך אנחנו יכולים לדעת שזה מתוק ? מאיפה מגיעה לנו ההבחנה הזו של הטעם המתוק? או לחילופין שאנחנו (אומרים) מרגישים המצב הזה רע לי , לא מתאים לי, איך אפשר ( אנחנו יכולים) לקבוע זאת

שזה לא מתאים לי או לא נעים לי ? או דוגמא נוספת, אנחנו רואים משהו ואומרים עליו זה מכוער , זה דוחה , הבנתם את רוח הדברים .

את ההבחנות של מתוק, רע , דוחה/מכוער אנחנו יכולים ללמוד רק מההבחנה ההפוכה להם כלומר אם לא היינו מכירים את הטעם המר לא היינו יכולים להבחין במתוק

אם לא הכרנו מהו מצב שטוב לנו לא היינו מכירים מה רע לנו

אם לא ראינו משהו מושך / יפה לא היינו יכולים לקבוע מה דוחה/מכוער , תחשבו על זה.

לכן כל מה שקיים במציאות הוא הכרחי שיהיה לו שני צדדים לפחות על מנת לקבוע את ההרגשה או התחושה הפנימית שלנו, כמובן שההרגשה היא אינדיבידואלית שהרי כבר שמענו את המשפט : "היופי הוא בעיניי המתבונן" וכ"ו.

גם בזוגיות אנחנו רואים ששני הפכים נמשכים , כי תתארו לכם ששני בני הזוג היו דומים במאה אחוז , מה היה קורה לדעתכם? הם היו משתעממים מהר מאוד ומואסים אחד בשני , לכן גם בזוגיות יש את התכונות המשותפות

ויש את התכונות השונות , נכון הן הגורמות בדרך כלל לרוב המריבות ריבים , אבל גם אותן אנחנו צריכים להכיל ולהכיר.

לכן לפני (שאנחנו) שבאים להחליט על משהו שאנחנו רוצים לעשות, או משהו שמרגישים , או לפני שאנחנו שופטים רצויי שנראה את שני הצדדים של המטבע .