איך לבחור בין האפשרויות שעומדים בפני?

 

עכשיו אני עוברת לתרגם לכם קטע מתוך הפרק שמסביר איך לבחור את הבחירות שלנו , מתוך הספר :' 5 צעדים-מדריך פרקטי כדי להפוך את האפשרי למציאות '

 

השאלות- לפני, תוך כדי ואחרי –

באמצעות הכלי הזה ניתן לברר מה יקרה, איך יתנהלו הדברים, לפני תוך כדי ואחרי, אם אני בוחר באפשרות מסוימת. אמנם בחירה עושים ברגע מסוים, בהקשר לסיטואציה מסוימת, אך התופעות והתוצאות שלה יכולות להימשך גם לאחר הסיטואציה והזמן המיועד.

יש אפשרויות שהם משביעות רצון לפני, אחרי וגם בזמן שחווים אותם, אבל יש אחרות שלא!

ולא מיותר להעיף מבט על האפשרויות הקיימות,  לפני שנבחר בהם , כך נדע לברר בצורה מדויקת יותר, על מה אנו עומדים לקחת אחריות.

לדוגמה-

בחירות שמבטיחות  שנהיה שבעי רצון לפני ותוך כדי אבל לא אחרי שנהנים מהחוויה המובטחת.

לדוגמה: זוג אוהבים מקיים יחסים בלי אמצעי מניעה,  מהמר על זה 'שלא יקרה כלום' ואחרי זמן מה מגלה שנוצר הריון לא רצוי.

עוד דוגמאות: לגנוב, לרמות, לשקר, להחביא, להגזים במידת ההנאות, לא לקיים התחייבויות, לדחות, לישון 'עוד קצת' וכו'.. כאילו  שלא יהיה 'אחר כך'  שבו יהיה צורך לטפל בתוצאות.

בחירות שמבטיחות הנאה אחרי החוויות אבל לא לפני או תוך כדי .

אדם בוחר לעבוד במשך שנים בתעסוקה שהוא מאד לא אוהב או שפוגע בערך העצמי או בבריאות, במחשבה על הפנסיה שלו, במקרה הטוב הוא יהנה מהמשאבים, הכסף, הזמן בפנסיה .. אבל מה יהיה אם יקרה משהו בחייו שימנע ממנו להנות מכל זה? וברור שזמן העבר כבר אבוד..

 

עוד כלים בנושא בחירות :

מנה, מרחק ותדירות.

חוץ מהמעלות שהאופציה שאנו בוחנים מראה לנו , יש עוד גורמים שכדאי לבדוק לפני שבוחרים באפשרות.

למשל אדם יכול לחשוב לרכוש בית יפיפה קרוב לפסי רכבת. במקרה זה , מאד חשוב לברר באיזה מרחק נמצא הבית מפסי הרכבת, מכיוון שאם הוא נמצא במרחק 100 מטר זה אחרת מאשר אם הוא נמצא במרחק 5 מטר מהחדר שינה  ועוד שאלה שחשוב לשאול,  איזה מנה (כמות) של רעש יהיה צורך לסבול בכל פעם שתעבור הרכבת ,כי זה אחרת לגמרי אם מדובר ברכבת חשמלית או בקטר וקרונות ישנים,  גם חשוב לדעת כל כמה זמן עוברת הרכבת, זה הבדל גדול  אם זה קורה פעם בשעה או פעם בשבוע.

 

הכלי הזה מועיל כמעט בכל בחירה, ובכל חוזה והסכם שייעשה בנידון חשוב  לדעת  באיזה מנה ובאיזה תדירות יהיה צורך לחוות מאורע מסוים ,ידיעה זו יכולה לחסוך הרבה סבל ובעיות.