ימי בין המיצרים

אנחנו נמצאים בתקופת ימי בין המיצרים, שזוהי תקופה בעלת מטען היסטורי רוחני רווי אסונות עבור העם היהודי, שמתחילה בי"ז בתמוז, יום בו נפרצה חומת ירושלים ומסתיים בתשעה באב, יום בו נחרבו שני בתי המקדש בהפרש של 400 שנה זה מזה.

בית המקדש הראשון נחרב בשל הבדלים בין המאמינים שכן רבים מבין הישראלים אז עסקו בעבודה זרה, ובית המקדש השני נחרב בגלל שנאת חינם.

למעשה, בתקופת בית המקדש השני, כל העם קיים מצוות והיו כולם בקיאים בתורה אך זה היה כמו אדם בכיסא גלגלים לעומת אדם בריא. היו קבוצות יותר דתיות מאחרות, אך מי יותר ומי פחות, כולם שמרו מצוות. אז נשאלת השאלה: אם כולם היו צדיקים ותלמידים חכמים, איך ייתכן שקרה אסון כזה נורא?

במצב כזה, איזו הצדקה יש לדרישה שיש לקבוצות דתיות ואורטודוקסיות היום להצביע על כך ששוב תיפול עלינו גלות כי איננו שומרים את התורה ואף פועלים כדי להחזיר את כולם בתשובה מתוך אמונה שרק אם כולם יהיו דתיים לא תיפול עלינו מכה? אלא שזה לא עזר אז כשבית המקדש נחרב.

יש להבין שהרוחניות היא לא מנת חלקו של האדם הפרטי. אנחנו מתנהלים בתוך התפתחות רוחנית שכוללת את האנושות בכלל ואת עם ישראל בפרט. כלומר, מדובר בתהליכים שנוגעים לכלל ולא לפרט.

הכח החזק ביותר המסוגל לייצר חורבן של קיומנו הרוחני יש לו שם אחד בלבד – שנאת חינם. אבל, מהי בדיוק אותה שנאת חינם? לצערנו מדובר במחלה שאורבת לנו גם היום ודווקא היום דרגתה גדולה פי כמה ותואמת את ההתפתחות שעברנו כעם במהלך ה-2000 שנים האחרונות – זוהי לא פחות מאשר ביטוי של מחלת הסרטן. כי הרי מחלת הסרטן היא לא אחרת מאשר תופעה המתרחשת בתוך גוף שבו תאים מסוימים "מחליטים" להתבדל מהשאר ומתחילים לגנוב מהשאר תוך התעלמות מהצרכים של השאר והתנכרות לעובדה שנגרם סבל לשאר וכך הם הולכים וצוברים עוד ועוד לעצמם ואוכלים וכובשים עד שמגיעים להרס העצמי מרגע שמגיעים לנקודת האל חזור שבו כילו את כל הסביבה המקיימת אותם. זוהי שנאת חינם, שנאה של מי שאין לו חמלה או אמפטיה או סובלנות למה ששונה ממנו ועוד חושב ופועל אחרת ממנו. זוהי השנאה של מי שרוצה לדרוך על מי שלא מתאים עצמו אליו והנורא הוא כשזה הדדי. אך הגרוע מכל הוא כשהשנאה הופכת מאמצעי למטרה.

בית המקדש השני נחרב כי למרות קיום המצוות וגדלותם של תלמידי החכמים, לא השכילו לקיים את המצווה החשובה והכוללת ביותר של התורה והיא: ואהבת לרעך כמוך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *