איך עוברים את הקיץ בשלום

ריח הקיץ באויר, הרוח החמה, השמש היוקדת והילדים (בני ברוך ובתי דליה) שמכינים את עצמם לחופשה הארוכה והנכספת. אותם ילדים שהיו רגילים להיות משופעים במשימות ובסדר יום קבוע, יוצאים לחופשה, בה על ההורים להעסיקם בפעילויות איכותיות, ולייצר ימים מושקעים ופוריים, להנאת הילדים.

כיצד בונים לוח זמנים לילדים בחופשה? האם זוהי משימה אפשרית? במה למלא את הזמן, כך שכולם יהנו, ונשיג זמן איכותי? ובכן.. הקיץ הוא זמן נהדר לצאת עם הילדים לסיורים מרתקים, הן בטבע בו ניתן לצפות בתופעות ולהסבירן, ניתן אף לערוך הכנה משותפת לכל סיור ולהעלות שאלות מחקר שכל משתתף מציג, ולראות כיצד הטבע הוא הרמוני, הכל עובד תוך שיתוף פעולה ובהתאמה מושלמת. ניתן אף לחקור כיצד והאם אנו פועלים כך במשפחה, בין החברים?

כל טיול לים או לבריכה יכולים להוות תוכן איכותי בתנאי שמתכוננים ביחד. כל אחד מבני המשפחה מקבל תפקיד לו הוא דואג ועליו הוא אחראי, מתיישבים למעגל שיח משותף כהכנה ליציאה, ובשטח, מגלים שאלה הן תוצאות מההכנה. כי העיקר היא ההכנה.

הילדים מאוד אוהבים לייצר דברים, לבנות, לתכנן, ואנו יכולים להגיש להם בכך שפע רעיונות וחומרים, והם כיד הדמיון הטובה עליהם ייצרו ויבנו ביחד בפארק או בבית. עיסוק זה כרוך בהנאה רבה משותפת ובשיתוף פעולה ועבודת צוות.

ניתן לצאת לטיולי אופניים ולספורט ביחד, לקרוא ולדון בנושאים המעניינים את כולם, לערוך עבודת מחקר מתמשכת בכל נושא העולה בדעתנו. עלינו ממש לייצר בילדים יכולת להתבונן על עצמם מהצד, לבחון דברים ולקבוע דעה ברורה ומבוררת, אחר שעברו ודנו באספקטים שונים.

ודאי אתם שואלים, ומה עם מסכים? מה עם ההתמכרות לסמארטפונים והשימוש בהם? וה"תענוג" הקל המושג מה"יצור" הזה? ובכן, זוהי בחירתכם וזהו תפקידכם. אם זה מה שנותנים לילדים אז בזה הם עוסקים, ואם משקיעים מעט יותר (!), אז מקבלים הרבה יותר. זמן מסך אינו מחוייב המציאות, ואם אתם ממש רוצים למדו את ילדיכם לבנות דברים ולתכנן, ישנן תוכנות שמפתחות את היכולות ליצור תכנים ואפקטים יצירתיים, וניתן לקשור זאת לכל טיול או פעולה אחרת שחוויתם.

ומה לגבי קולנוע? האמת, לא חובה. אך אם ממש רוצים, בידקו את תוכן הסרט, שהרי ילדים לומדים מדוגמאות. ואין בחירה אלא בסביבה. מה שרואים זה מה שחי בנו, שם המחשבות שלנו, וזה מה שמשפיע עלינו. תבחרו מה אתם רוצים שישפיע על ילדיכם, וכזו סביבה תיבנו להם ולכם.

אין דבר יותר נפלא מלגדל ילדים יצירתיים, חכמים, שהופכים להיות ממש כמבוגרים שמבחינים מה תורם להם ומה לא. ואגב, גם על כך אפשר לקיים דיונים פוריים בבית במעגל וללמוד זה מזה ולהעשיר זה את זה.

שיהיה קיץ שמח ופורה