כתמי פיגמנטציה וכתמים חומים – הסוד של המלנין

כתמים חומים הידועים גם ככתמי שמש עלולים להופיע באזור גיל שלושים וחמש ולעיתים גם קודם, אפילו לפני קמטים בעור. במקרים מסוימים ניתן למצוא אותם גם בקרב צעירים יותר. המודעות העולה ליופי חיצוני ושגשוגה של תעשיית הקוסמטיקה גורמת לרבים מהסובלים מהבעיה לפנות לפתרונות שונים בניסיון להסיר את הכתמים האלו. הבעיה הגדולה ביותר היא כאשר כתמים או מופיעים על הפנים בדמות נמשים או כתמים גדולים יותר, לאחר מכן ישנה בעיה אם מדובר בהופעה שלהם על החזה, הידיים והכתפיים שהם גם כן מקומות חשופים יחסית.

לכתמים הללו, המופיעים באיזור גיל ארבעים בגדלים שונים ולרוב בצבע חום במקומות שונים החשופים לשמש אין השלכות בריאותיות לרוב. אם כי התפשטות מהירה מדי האי סימן שאולי כדאי להתייעץ עם רופא עור, רק כדי לשלול בעיה בריאותית חמורה. כתמים אלו נוצרים כתוצאה מבעיה בתפקודם של התאים האחראים על הפיגמנטים של העור. כאשר פעולתם אינה אחידה וחלק מהתאים מייצרים עודף מלנין, אותו פיגמנט טבעי שמספק את הצבע לעור ולשיער הראש והגוף שלנו, נוצרים כתמים לא אחידים. המלנין עצמו משמש כמעין קרם הגנה טבעי מהשמש ולכן חשיפה לשמש גורמת לעודף בייצור שלו ובניסיון של הגוף לחסום את קרני השמש המזיקות לו.

פרט לשמש גם אקנה או מחלות עור הגורמות לגירוד העור ולצילוק שלו יכולות להביא לכתמים ופגמים בולטים. מחלות כמו אקזמה או פסוראסיס גורמות גם הן לייצור עודף של מלנין. פצעים קטנים, חתכים וכוויות מביאים לשינוי בייצור המלנין באופן טבעי. עוד גורם שמשפיע על ייצור המלנין הוא תהליך ההזדקנות של הגוף, עם הגיל, מספר התאים המייצרים מלנין פוחת אך הכמות המיוצרת בכל תא גדלה. מדובר בתופעה שמאיצה לקראת גיל ארבעים ולכן תופעה זו שכיחה יותר באזור גיל הארבעים. גם לאחר טיפולי עור אינטנסיביים ובתהליך ההחלמה מהם כגון פילינג כימי, טיפולי לייזר וכדומה ישנם שינויים בתהליכי ייצור המלנין. מתיחת פנים ללא ניתוח או הזרקת בוטוקס לא אמורות ליצור בעיות שכאלו לדוגמא. ופרט לכל הנ"ל כמובן שישנם גם שינויים הורמונליים בקרב גברים ונשים בשלבים שונים בחייהם, בין אם הם נגרמים על ידי לידה, עלייה במתח הנפשי או סיבות אחרות שמשפיעים גם הם על הפרשת המילנין בגוף.

ערך זה פורסם ב-דצמבר 29, 2019. סמן בסימניה את קישור ישיר.